Amasya Çöreği Tarifi

0 0
Amasya Çöreği Tarifi

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşın

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsin

İçindekiler

Kişi Sayısı:
7 su bardağı elenmiş Un
2,5 su bardağı Ilık Su
1,5 yemek kaşığı Kuru Maya
1 tatlı kaşığı Tuz
Hamuru açmak için:
1 su bardağı Zeytinyağı
İç harcı için:
1,5 su bardağı dövülmüş Haşhaş
1/2 su bardağı Zeytinyağı
1 su bardağı Ceviz İçi
Üzeri için:
1 adet Yumurta Sarısı
1 yemek kaşığı Zeytinyağı

Defterinize Ekleyin

Tarifi defterinize yada favori tariflerinize eklemek için giriş yapın yada kayıt olun

Mutfak:

Tarifi hazırlarken zeytinyağı yerine dilediğiniz bir sıvı yağ da kullanabilirsiniz. Fakat zeytinyağı kullanır iseniz daha kıyır kıyır bir çöreğe sahip olmuş olursunuz

 • 00:55
 • 6 Kişilik
 • Orta

İçindekiler

 • Hamuru açmak için:

 • İç harcı için:

 • Üzeri için:

Nasıl Yapılır?

Paylaş
 1. Hamurumuzu yoğuracağımız bir kabın içerisine kuru maya, toz şeker ve ılık suyu koyalım ve iyice eriyene dek bir kaşık yardımıyla karıştıralım.
 2. Mayamız ve şekerimiz tamamen eridikten sonra elenmiş unu ve tuzu koymaya başlayalım. Unumuzu yavaş yavaş ekleyerek ele yapışmayacak kıvamına gelene kadar yoğurmaya devam edelim.
 3. Eğer hamurumuz elimize yapışmaya devam ederse 1 bardak un ekleyebilirsiniz. Hamurumuzun iyice kabarması için 7-8 dakika yoğurma işlemine devam edelim.
 4. Hamurumuzu güzelce yoğurduktan sonra 5 eşit bezeye ayıralım ve hamuru yoğurduğumuz kabın içinde üstü streç filmle sarılı bir halde 15 dakika bekletelim.
 5. Hamurumuzu beklerken haşhaşı, zeytinyağıyla güzelce karıştırıp homojen bir karışım elde edelim.
 6. Bekleme süresinin sonunda hamurları yerleştireceğimiz tezgahın üstüne bir kaşık zeytinyağ dökün ve bezelerimizden birisini üstüne yerleştirelim.
 7. Hamur bezesinin üstüne de yaklaşık 4 yemek kaşığı yağ dökelim ve bir merdane yardımıyla servis tabağından biraz daha büyük olaçak şekilde açalım.
 8. Açtığınız hamuru tepsimizde bulunan yağlı kağıtın üzerine yerleştirelim.
 9. Açıp fırın tepsisine yerleştirdiğimiz hamurun üzerine bir kaşık yardımıyla hazırladığumız yağlı haşhaştan güzelce yayalım ve üzerine ceviz serpiştirelim.
 10. Bezelerden bir diğerini alalım ve açalım, fırın tepsisine yerleştirp üzerine iç harı koyduğumuz hamurun üstüne yerleştirelim. Bu şekilde tüm bezelerimizi açıp, iç harcı aralarına sürelim. Sadece en üste koyduğumuz hamurun üstüne sadece yağlı haşhaş sürelim ama ceviz serpmeyelim.
 11. Üst üste koyup aralarını iç harçla doldurduğumuz hamuru elimizle bastırarak tepsimizin kenarlarına değecek şekilde açabildiğmiz kadarını açalım. Hamurumuzu bir bıçakla tam ortadan ikiye keselim ve elde ettiğimiz iki parça hamuru üst üstüne koyalım.
 12. Üst üste koyduğumuz hamurun kısa kenarından başlayarak yaklaşık 3 cm genişliğinde şeritler halinde keselim. Bu şeritleri elimizle bastırarak biraz uzatalım ve burgu şeklinde kıvıralım.
 13. Burgu haline getirdiğimiz bu hamur şeritlerini aynı tepsiye yanyana dizmeye başlayalım. Bu şekilde tüm hamuru kesip burgu haline getirerek tepsiye yanyana dizelim.
 14. Elimizle hafifçe bastırarak, burgu şeritlerinin arasında boşluk kalmamasını sağlayalım. Yumurta sarısını ve yağı karıştırığ, tepsiye burarak yerleştirdiğimiz hamurun üstüne bir fırça yardımı ile sürelim.
 15. Fırın 10 dakika boyunca 100 derecede boş bir şekilde çalıştıralım ve kapatalım. Kapattıktan sonra hazırladığımız tepsiyi 100 derecede ısınmış kapalı fırına verelim ve bu şekilde 20 dakika pişmesini bekleyelim.
 16. Ardından fırını tekrar çalıştıralım ve ayarını 200 dereceye getirelim. Bu şekilde üstü kızarana dek yaklaşık 20-25 dakika pişirelim ve dilimleyerek servis edelim.
(Toplam ziyaret eden: 146 , Bugünkü ziyaretçi sayısı: 1)

Aşamalar

1
Bitti

Hamurumuzu yoğuracağımız bir kabın içerisine kuru maya, toz şeker ve ılık suyu koyalım ve iyice eriyene dek bir kaşık yardımıyla karıştıralım.

2
Bitti

Mayamız ve şekerimiz tamamen eridikten sonra elenmiş unu ve tuzu koymaya başlayalım. Unumuzu yavaş yavaş ekleyerek ele yapışmayacak kıvamına gelene kadar yoğurmaya devam edelim.

3
Bitti

Eğer hamurumuz elimize yapışmaya devam ederse 1 bardak un ekleyebilirsiniz. Hamurumuzun iyice kabarması için 7-8 dakika yoğurma işlemine devam edelim.

4
Bitti

Hamurumuzu güzelce yoğurduktan sonra 5 eşit bezeye ayıralım ve hamuru yoğurduğumuz kabın içinde üstü streç filmle sarılı bir halde 15 dakika bekletelim.

5
Bitti

Hamurumuzu beklerken haşhaşı, zeytinyağıyla güzelce karıştırıp homojen bir karışım elde edelim.

6
Bitti

Bekleme süresinin sonunda hamurları yerleştireceğimiz tezgahın üstüne bir kaşık zeytinyağ dökün ve bezelerimizden birisini üstüne yerleştirelim.

7
Bitti

Hamur bezesinin üstüne de yaklaşık 4 yemek kaşığı yağ dökelim ve bir merdane yardımıyla servis tabağından biraz daha büyük olaçak şekilde açalım.

8
Bitti

Açtığınız hamuru tepsimizde bulunan yağlı kağıtın üzerine yerleştirelim.

9
Bitti

Açıp fırın tepsisine yerleştirdiğimiz hamurun üzerine bir kaşık yardımıyla hazırladığumız yağlı haşhaştan güzelce yayalım ve üzerine ceviz serpiştirelim.

10
Bitti

Bezelerden bir diğerini alalım ve açalım, fırın tepsisine yerleştirp üzerine iç harı koyduğumuz hamurun üstüne yerleştirelim. Bu şekilde tüm bezelerimizi açıp, iç harcı aralarına sürelim. Sadece en üste koyduğumuz hamurun üstüne sadece yağlı haşhaş sürelim ama ceviz serpmeyelim.

11
Bitti

Üst üste koyup aralarını iç harçla doldurduğumuz hamuru elimizle bastırarak tepsimizin kenarlarına değecek şekilde açabildiğmiz kadarını açalım. Hamurumuzu bir bıçakla tam ortadan ikiye keselim ve elde ettiğimiz iki parça hamuru üst üstüne koyalım.

12
Bitti

Üst üste koyduğumuz hamurun kısa kenarından başlayarak yaklaşık 3 cm genişliğinde şeritler halinde keselim. Bu şeritleri elimizle bastırarak biraz uzatalım ve burgu şeklinde kıvıralım.

13
Bitti

Burgu haline getirdiğimiz bu hamur şeritlerini aynı tepsiye yanyana dizmeye başlayalım. Bu şekilde tüm hamuru kesip burgu haline getirerek tepsiye yanyana dizelim.

14
Bitti

Elimizle hafifçe bastırarak, burgu şeritlerinin arasında boşluk kalmamasını sağlayalım. Yumurta sarısını ve yağı karıştırığ, tepsiye burarak yerleştirdiğimiz hamurun üstüne bir fırça yardımı ile sürelim.

15
Bitti

Fırın 10 dakika boyunca 100 derecede boş bir şekilde çalıştıralım ve kapatalım. Kapattıktan sonra hazırladığımız tepsiyi 100 derecede ısınmış kapalı fırına verelim ve bu şekilde 20 dakika pişmesini bekleyelim.

16
Bitti

Ardından fırını tekrar çalıştıralım ve ayarını 200 dereceye getirelim. Bu şekilde üstü kızarana dek yaklaşık 20-25 dakika pişirelim ve dilimleyerek servis edelim.

Mutfak Kuşu

Tarif İncelemeleri

Bu tarif ile alakalı henüz bir yorum eklenmemiş. Siz eklemek istermisiniz?
Önceki
Mandalinalı Pancar Salatası
Sonraki
Alabaşlı Enginar Çorbası
Önceki
Mandalinalı Pancar Salatası
Sonraki
Alabaşlı Enginar Çorbası

Yorumunu Ekle

Tüm Ürünler İçin

Tıklatın!