Eggs Benedict

0 0
Eggs Benedict

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşın

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsin

İçindekiler

2 Ekmek Dilim
2 Büyük Boy Yumurta Adet
2 Üzüm Sirkesi Yemek kaşığı
4 Somon Füme Dilim
1/2 Tuz Çay kaşığı
1/2 Karabiber Çay kaşığı

Defterinize Ekleyin

Tarifi defterinize yada favori tariflerinize eklemek için giriş yapın yada kayıt olun

Mutfak:

Hollandez sostaki yumurtaları hızlı çırpmazsanız, pişmiş yumurta elde edersiniz. Sosun altındaki tenceredeki suyunuz fokur fokur kaynıyor, üstteki kaba çok yakın ya da kaba değiyor olursa, yumurtanız yine pişer. Sosunuzun altındaki su tıngırdamalı, ya da belki kaynama sıcaklığının altında sadece tütmeli. Bir diğer tehlike de tereyağını yavaş yavaş, sicim gibi, yedire yedire eklemezseniz karşınıza çıkar; bu durumda topaklanmaya başlar. Sosun toplaklandığını farkederseniz, hemen o kaptan başka bir kaba alın, biraz soğuk su ile hızlıca çırpın ve tereyağını azar azar eklemeye devam edin; kurtulma ihtimali vardır. Kolay olmayan ve bireysel hataya açık bir teknik öğreneceğiz, o yüzden gerekirse tekrarlı denemelere hazır olalım.

  • 35 Dakika
  • Orta

İçindekiler

Nasıl Yapılır?

Paylaş

“Altı üstü bir yumurta işte” demeyin sakın! Yumurtaların şahı değil, şahbazıyla karşı karşıyayız bu sefer. Bazı yörelerde Eggs Royale olarak da geçen, somonlu olan ve yurdumuzda daha makbul olan bu tarif her kahvaltıya çok yakışacak.  Yapımı kolay ve kısa sürede hazırlanabilir. Denemenizi tavsiye ederim.

(Toplam ziyaret eden: 26 , Bugünkü ziyaretçi sayısı: 1)

Aşamalar

1
Bitti

Bir küçük tencerede 3 yemek kaşığı beyaz üzüm sirkemizi, karabiber toplarıyla beraber kaynatıp, uçurarak yarıya düşürelim. Akabinde olcaktan alıp süzgeçte süzüp bir kaba alalım. Biraz soğusun. Bu tekniğe redüksiyon (çektirme) diyoruz. Karabiber aromasını almış, yoğun bir sirke elde ettik.

2
Bitti

Sırada berrak tereyağı elde etme işlemi var. Tereyağı temelde 2 ana maddeden oluşur. Yağ ve süt katıları. 200 gram tereyağını bir tencerede ocağın üstüne alıp düşük ısıda eritelim. Kabarmasın, pişmesin. Sadece erisin.

3
Bitti

Tereyağı eriyip sıvılaştıktan sonra üstünde ve dibinde süt katıları birikecek. Bir metal kaşık yardımıyla üstteki süt katılarını ayıralım. Kalanı bir başka kaba aktarırken, gerekirse yine kaşık kullanarak dibindeki süt katılarının da berrak tereyağına minimum oranda karışmasına dikkat edelim. Berrak tereyağımız hazır.

4
Bitti

Üç büyük boy yumurtamızın sarılarını ayırıp bir kaba alalım. Sarı ayırmak için gereçler olsa da, yumurtaları ortadan kırıp sarıyı bir yarının içinde tutup, kabuk yarıları arasında git gel yaptırırken beyazını aşağıya akıtarak da ayırabilirsiniz.

5
Bitti

Bir tencere ve üzerine oturtunca dibi tencerenin dibine değmeyecek bir cam ya da metal kap bulalım. Tencerenin dibine, kabı üstüne oturtunca 3-4 parmak boşluk kalacak kadar su koyup kaynatalım. Su kaynadıktan sonra altını kısarak çok hafifçe tıngırdayan hale çekelim.

6
Bitti

Kabımızı tencerenin üstüne oturtmadan önce içine yumurta sarılarımızı ve çektirdiğimiz sirkeyi ekleyelim.

7
Bitti

Kabımızı tencerenin üstüne alıp bir çırpıcı yardımıyla durmaksızın hızlı hızlı çırpmaya başlayalım. Dairesel hareketlerle bir süre çırptıktan sonra önce karışımınızda köpükler oluştuğunu, sonra da köpüklerin karışımın içine karışarak, çırptığımız yumurta sosunu kabarttığını göreceksiniz. Çırpmaya devam edin. Çırpıcınızın kapta çizgi çizgi iz bıraktığı koyu kıvamı arıyoruz. Bunu elde edince sıradaki aşamaya geçebiliriz.

8
Bitti

Tereyağını yavaş yavaş, sicim sicim bir elle yumurtalara eklerken diğer elle çırpma işlemine devam edelim. Gerekirse arada tereyağını kesip sadece çırpalım. Sosun kıvamı açılmaya, ballı hardal rengine gelmeye başlayacak. Bu noktada ocaktan alıp kenara koyalım. Üçüncü aşamaya geçtik.

9
Bitti

Tuzu ve limon suyunu ekleyelim ve çırpmaya devam edelim. Sosunuz açık sarı, yoğun kremamsı bir hale gelince (yaklaşık 20-30 saniyede gelecektir). Sosumuz hazır.

10
Bitti

Tencerede bolca suyu kaynatalım. İçine biraz tuz serpelim. 2 kaşık açık renk sirke ekleyelim. Su kaynamıyor hale gelecek.

11
Bitti

Yumurtayı bir kepçenin içine kıralım. Bir kaşıkla suyun içinde girdap yapalım. Yumurtayı kepçenin içinden su hizasından girdabın içine bırakalım. Kaşık yardımıyla, dalgalanan yumurta kanatlarını usulca yumurtanın üzerine doğru kapatalım; yapışacaklardır. Ateşin altını daha fazla açmadan 2-4 dakika pişirelim. 4’ü aşarsanız tamamen katı olur.

12
Bitti

Ekmeklerimizi o sırada çok yakmadan kızartalım. Kenarda hazır dursun.

13
Bitti

Yumurtaları kaşıkla usulca çıkaralım. Bir kağıt havlunun üzerine alıp sularını çektirelim. Tuz karabiberle çeşnilendirelim.

14
Bitti

Sırada sunum var. Ekmeklerin üzerine yumurtalarımızı yerleştirelim. Yanlarına porsiyon başına 2 somon dilimini dilersek bütün, dilersek 5-6 boylamasına parçaya ayırarak koyalım. Üzerlerine hollandez sosumuzu gezdirelim. Bekletmeden yiyelim. Afiyet olsun!

Mutfak Kuşu

Tarif İncelemeleri

Bu tarif ile alakalı henüz bir yorum eklenmemiş. Siz eklemek istermisiniz?
Önceki
Polenta
Sonraki
Hibeş
Önceki
Polenta
Sonraki
Hibeş

Yorumunu Ekle

Tüm Ürünler İçin

Tıklatın!