Tuzda Balık
Tuzda Balık Nasıl Yapılır ? Tuzda Balık Tarifi

0 0
Tuzda Balık

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşın

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsin

İçindekiler

Kişi Sayısı:
2 kilogram Deniz Levreği
1 tatlı kaşığı Karabiber
1/2 tatlı kaşığı Kişniş Tohumu
1 adet Limon
1 adet Defne Yaprağı
1/4 demet Maydanoz
800 gram Tuz
3 adet Yumurta Beyazı

Defterinize Ekleyin

Tarifi defterinize yada favori tariflerinize eklemek için giriş yapın yada kayıt olun

Mutfak:

Balığın iç kısmına lezzet vermesi için arzu ettiğiniz kuru ve taze baharatları katabilir, servis esnasında çıkartabilirsiniz.

 • 01:00
 • 5 Kişilik
 • Orta

İçindekiler

Nasıl Yapılır?

Paylaş
 1. Yumurta beyazlarını derin bir kaseye alın. Yumurta sarılarının beyazlarına bir parça bile karışmamış olmasına dikkat edin.
 2. Tuz ilavesiyle koyu ve sert bir kıvam alana kadar yumurta beyazlarını bir mikser yardımıyla çırpın.
 3. Yumurta beyazları kıvam aldığında tuzu azar azar ekleyip bir spatula yardımıyla karıştırın. Balığı kendi suyunda ve nefis bir şekilde pişirecek sihirli karışım hazır.
 4. Bütün balığı yıkadıktan sonra suyunu süzdürün ve kağıt havlu yardımıyla iç kısmını ve üzerini iyice kurulayın.
 5. Fırın tepsisinin tabanını yağlı kağıtla kaplayın. Hazırladığınız tuz karışımından az bir miktar yağlı kağıt üzerine alın. Tuzu, balığın boyutu uzunluğunda yayın.
 6. Bütün balığı ince tuz katmanı üzerine yerleştirin. İç kısmına yıkayıp kuruladığınız maydanozları, defne yaprağı, tane karabiber, kişniş tohumu ve ince dilimlenmiş limon dilimlerini yerleştirin.
 7. Kalan tuz karışımıyla balığın üzerini ve çevresini elinizle sıkıca bastırarak boşluk kalmayacak şekilde kaplayın. Tuz katı kalın olmalı, balık bir tuz tepesinin altında kalmalı.
 8. Arzuya göre üzerine limon dilimleri yerleştirdikten sonra önceden ısıtılmış 200 derece fırında 40-45 dakika kadar pişirin.
 9. Pişirme süresi tamamlandığında tuz katmanı hafif bir renk almış ve sertleşmiş olmalı. Fırından aldığınız balığın kabuğunu bıçağa bir et döveceği yardımıyla hafif hafif vurarak kırın. Böylelikle balığın üzerini kaplayan tuz katını tek parça halinde çıkartın.
 10. Üst ve yan kısımlarında kalan tuz parçalarını ayrı bir kenara alın. Deri kısmını kaldırdığınız balığın kendi suyunda pişen beyaz etini bir kaşık yardımıyla servis tabaklarına çıkartın. Sağlıkla ve lezzetinden ödün vermeden pişirdiğiniz balığı sevdiklerinizle paylaşın.
(Toplam ziyaret eden: 93 , Bugünkü ziyaretçi sayısı: 1)

Aşamalar

1
Bitti

Yumurta beyazlarını derin bir kaseye alın. Yumurta sarılarının beyazlarına bir parça bile karışmamış olmasına dikkat edin.

2
Bitti

Tuz ilavesiyle koyu ve sert bir kıvam alana kadar yumurta beyazlarını bir mikser yardımıyla çırpın.

3
Bitti

Yumurta beyazları kıvam aldığında tuzu azar azar ekleyip bir spatula yardımıyla karıştırın. Balığı kendi suyunda ve nefis bir şekilde pişirecek sihirli karışım hazır.

4
Bitti

Bütün balığı yıkadıktan sonra suyunu süzdürün ve kağıt havlu yardımıyla iç kısmını ve üzerini iyice kurulayın.

5
Bitti

Fırın tepsisinin tabanını yağlı kağıtla kaplayın. Hazırladığınız tuz karışımından az bir miktar yağlı kağıt üzerine alın. Tuzu, balığın boyutu uzunluğunda yayın.

6
Bitti

Bütün balığı ince tuz katmanı üzerine yerleştirin. İç kısmına yıkayıp kuruladığınız maydanozları, defne yaprağı, tane karabiber, kişniş tohumu ve ince dilimlenmiş limon dilimlerini yerleştirin.

7
Bitti

Kalan tuz karışımıyla balığın üzerini ve çevresini elinizle sıkıca bastırarak boşluk kalmayacak şekilde kaplayın. Tuz katı kalın olmalı, balık bir tuz tepesinin altında kalmalı.

8
Bitti

Arzuya göre üzerine limon dilimleri yerleştirdikten sonra önceden ısıtılmış 200 derece fırında 40-45 dakika kadar pişirin.

9
Bitti

Pişirme süresi tamamlandığında tuz katmanı hafif bir renk almış ve sertleşmiş olmalı. Fırından aldığınız balığın kabuğunu bıçağa bir et döveceği yardımıyla hafif hafif vurarak kırın. Böylelikle balığın üzerini kaplayan tuz katını tek parça halinde çıkartın.

10
Bitti

Üst ve yan kısımlarında kalan tuz parçalarını ayrı bir kenara alın. Deri kısmını kaldırdığınız balığın kendi suyunda pişen beyaz etini bir kaşık yardımıyla servis tabaklarına çıkartın. Sağlıkla ve lezzetinden ödün vermeden pişirdiğiniz balığı sevdiklerinizle paylaşın.

Oguzhan

Tarif İncelemeleri

Bu tarif ile alakalı henüz bir yorum eklenmemiş. Siz eklemek istermisiniz?
Önceki
Parmesanlı Kuşkonmaz Çorbası
Sonraki
Fırında Levrek
Önceki
Parmesanlı Kuşkonmaz Çorbası
Sonraki
Fırında Levrek

Yorumunu Ekle

Tüm Ürünler İçin

Tıklatın!