Çikolata
Çikolata Nasıl Yapılır ? Çikolata Tarifi

0 0
Çikolata

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşın

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsin

İçindekiler

Kişi Sayısı:
300 gram Bitter Kuvertür Çikolata
Temperleme İşlemi İçin
60 gram Bitter Kuvertür Çikolata
İçi İçin
12 adet Badem
12 adet Antep Fıstığı

Besin Değerleri

100
Gram
545,6
Kalori
4,9g
Protein
31g
Yağ
61g
Karbonhidrat
8 g
Kolesterol
24mg
Sodyum

Defterinize Ekleyin

Tarifi defterinize yada favori tariflerinize eklemek için giriş yapın yada kayıt olun

Mutfak:

Arzu ettiğiniz kuru yemiş, tarçın, kakule, anason gibi baharatları katarak değişik çikolatalar hazırlayabilirsiniz.

 • 00:45
 • 8 Kişilik
 • Orta

İçindekiler

 • Temperleme İşlemi İçin

 • İçi İçin

Nasıl Yapılır?

Paylaş
 1. Ev yapımı çikolata hazırlamak için; küçük yuvarlaklar halinde ya da blok olarak satın aldığınız kuvertür çikolatayı benmari usulü eritmeniz gerekir.
 2. İçi az bir miktarda su dolu olan tencereyi ocağa alın. Çikolatayı eriteceğiniz çelik kap ya da tencereyi üzerine oturtun. Kısık ateşte, kaynamakta olan tenceredeki su buharının yardımıyla çikolatayı benmari usulü eritin.
 3. Çikolatayı erittiğiniz ısı 42-45 derece arasında değişmeli, kaynamakta olan su 100 derece olduğundan asla çikolatanın bulunduğu kaba değmemelidir. Aksi takdirde eriyen çikolata kenar kısımlarından yanmakta; tat, görünüm ve kalitesi değişmektedir.
 4. Düşük ısıda bir spatula yardımıyla alttan üste doğru sürekli karıştırarak pürüzsüz bir hale gelene kadar erittiğiniz çikolatayı, soğuması için ocaktan alın ve ayrı bir kasenin üzerine oturtun.
 5. Bir diğer işlem: Maksimum 45 derecede eriyen çikolatanın sıcaklığını şekil vermeden önce 32 dereceye düşürmek. Tat, renk ve dokusunu olumlu yönde etkilemek gerekli parlaklık ve sertliğe ulaştırmak için uygun ısıda çikolatayı soğutma işlemine temperleme denir.
 6. Profesyonel makinelerde, soğuk mermer tezgah üzerinde, mikrodalga fırında ve ilave çikolata ile evde kolaylıkla çikolata temperlemek mümkün.
 7. Ocaktan aldığınız, benmaride eriyen bitter çikolataya yaklaşık %20 oranında kuvertür çikolata katın ve alttan üste doğru karıştırarak eklediğiniz çikolataların erimesini sağlayın.
 8. Eklediğiniz çikolatalar oldukça hızlı bir şekilde eriyorsa ısı 32 dereceden yüksek demektir, bu nedenle çikolata eklemeye devam edin ve karıştırın.
 9. Son olarak çikolata içindeki kakao yağını kristalize etmek ve yoğun bir parlaklık kazandırmak için 1 dakika kadar hızlıca karıştırın.
 10. Belli bir yoğunluğa gelen ve ısısı 32 dereceye düşen eritilmiş çikolata, yeni şeklini almak için hazır.
 11. Arzu ettiğiniz şekillerde çikolata kalıplarının yarısına kadar erittiğiniz çikolatadan doldurun. Orta kısımlarına birer adet Antep fıstığı ya da badem yerleştirdiğiniz çikolataların üzerini tepeleme çikolatayla kaplayın.
 12. İçinde bulunan hava kabarcıklarını çıkarmak ve dolu dolu çikolatalar elde etmek için kalıpları mutfak tezgahına bir iki kez vurun.
 13. Kalıpların dışına taşmış olan fazla çikolatayı, silikon bir mala yardımıyla dikkatli bir şekilde sıyırdıktan sonra kıvam almaları için çikolataları buzdolabına kaldırın.
 14. Yeteri kadar soğuyup, kalıplarından ayrılmaya hazır duruma gelen çikolataları, kalıpları esneterek tek tek çıkartın.
 15. Servis tabağına dizdiğiniz ev yapımı birbirinden değişik şekilli çikolataları sevdiklerinizle paylaşın.
(Toplam ziyaret eden: 128 , Bugünkü ziyaretçi sayısı: 1)

Aşamalar

1
Bitti

Ev yapımı çikolata hazırlamak için; küçük yuvarlaklar halinde ya da blok olarak satın aldığınız kuvertür çikolatayı benmari usulü eritmeniz gerekir.

2
Bitti

İçi az bir miktarda su dolu olan tencereyi ocağa alın. Çikolatayı eriteceğiniz çelik kap ya da tencereyi üzerine oturtun. Kısık ateşte, kaynamakta olan tenceredeki su buharının yardımıyla çikolatayı benmari usulü eritin.

3
Bitti

Çikolatayı erittiğiniz ısı 42-45 derece arasında değişmeli, kaynamakta olan su 100 derece olduğundan asla çikolatanın bulunduğu kaba değmemelidir. Aksi takdirde eriyen çikolata kenar kısımlarından yanmakta; tat, görünüm ve kalitesi değişmektedir.

4
Bitti

Düşük ısıda bir spatula yardımıyla alttan üste doğru sürekli karıştırarak pürüzsüz bir hale gelene kadar erittiğiniz çikolatayı, soğuması için ocaktan alın ve ayrı bir kasenin üzerine oturtun.

5
Bitti

Bir diğer işlem: Maksimum 45 derecede eriyen çikolatanın sıcaklığını şekil vermeden önce 32 dereceye düşürmek. Tat, renk ve dokusunu olumlu yönde etkilemek gerekli parlaklık ve sertliğe ulaştırmak için uygun ısıda çikolatayı soğutma işlemine temperleme denir.

6
Bitti

Profesyonel makinelerde, soğuk mermer tezgah üzerinde, mikrodalga fırında ve ilave çikolata ile evde kolaylıkla çikolata temperlemek mümkün.

7
Bitti

Ocaktan aldığınız, benmaride eriyen bitter çikolataya yaklaşık %20 oranında kuvertür çikolata katın ve alttan üste doğru karıştırarak eklediğiniz çikolataların erimesini sağlayın.

8
Bitti

Eklediğiniz çikolatalar oldukça hızlı bir şekilde eriyorsa ısı 32 dereceden yüksek demektir, bu nedenle çikolata eklemeye devam edin ve karıştırın.

9
Bitti

Son olarak çikolata içindeki kakao yağını kristalize etmek ve yoğun bir parlaklık kazandırmak için 1 dakika kadar hızlıca karıştırın.

10
Bitti

Belli bir yoğunluğa gelen ve ısısı 32 dereceye düşen eritilmiş çikolata, yeni şeklini almak için hazır.

11
Bitti

Arzu ettiğiniz şekillerde çikolata kalıplarının yarısına kadar erittiğiniz çikolatadan doldurun. Orta kısımlarına birer adet Antep fıstığı ya da badem yerleştirdiğiniz çikolataların üzerini tepeleme çikolatayla kaplayın.

12
Bitti

İçinde bulunan hava kabarcıklarını çıkarmak ve dolu dolu çikolatalar elde etmek için kalıpları mutfak tezgahına bir iki kez vurun.

13
Bitti

Kalıpların dışına taşmış olan fazla çikolatayı, silikon bir mala yardımıyla dikkatli bir şekilde sıyırdıktan sonra kıvam almaları için çikolataları buzdolabına kaldırın.

14
Bitti

Yeteri kadar soğuyup, kalıplarından ayrılmaya hazır duruma gelen çikolataları, kalıpları esneterek tek tek çıkartın.

15
Bitti

Servis tabağına dizdiğiniz ev yapımı birbirinden değişik şekilli çikolataları sevdiklerinizle paylaşın.

Oguzhan

Tarif İncelemeleri

Bu tarif ile alakalı henüz bir yorum eklenmemiş. Siz eklemek istermisiniz?
Önceki
Çikolata Soslu Parfe
Sonraki
Çavdarlı Ramazan Pidesi
Önceki
Çikolata Soslu Parfe
Sonraki
Çavdarlı Ramazan Pidesi

Yorumunu Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tüm Ürünler İçin

Tıklatın!