Eggs Florentine Tarifi

0 0
Eggs Florentine Tarifi

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşın

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsin

İçindekiler

Kişi Sayısı:
Poşe yumurta ve ıspanak sotesi için:
2 adet Sade Muffin
2 adet Yumurta
2 yemek kaşığı Zeytinyağı
1 adet Kuru Soğan küçük boy
1 diş Sarımsak
100 gram Ispanak Yaprağı
1 yemek kaşığı Üzüm Sirkesi
1/4 çay kaşığı Tuz
1/2 çay kaşığı Tane Karabiber
Hollandez sos için:
3 adet Yumurta Sarısı büyük boy
120 gram Tereyağ
1 yemek kaşığı Beyaz Şarap Sirkesi
2 yemek kaşığı Soğuk Su
1/2 çay kaşığı Deniz Tuzu
1/4 çay kaşığı Tane Karabiber

Defterinize Ekleyin

Tarifi defterinize yada favori tariflerinize eklemek için giriş yapın yada kayıt olun

Mutfak:
 • 00:65
 • 2 Kişilik
 • Orta

İçindekiler

 • Poşe yumurta ve ıspanak sotesi için:

 • Hollandez sos için:

Nasıl Yapılır?

Paylaş
 1. Mini mini muffinlerin ya da tepe kısmı alınan poğaçaların üzerine yerleşecek ıspanak sotesi için; kuru soğanı küçük küpler halinde doğrayalım. Sarımsağı ezip ince ince kıyalım.
 2. Ispanak yapraklarını tek tek yıkayıp ayıklayalım ve bütün olarak bırakalım. Zeytinyağını geniş bir tavada kızdıralım. Kuru soğanları da atıp şeffaf bir görünüm alana kadar soteleyelim.
 3. Karışıma sarımsaklarımızı da katıp renk almamasına izin vermeden karıştıralım. Ayıkladığımız ıspanak yapraklarını katıp kısa süre soteledikten sonra tuz ve taze çekilmiş tane karabiberle tatlandıralım. Arzuya göre bu aşamada çok az krema ekleyip kısık ateşte kısa süre pişirme işlemini sürdürelim ya da tuz eklemeden toz parmesan ile tatlandıralım. Kenara alıp bekletelim.
 4. Tarife inanılmaz bir lezzet katacak hollandez sosu hazırlamak için; derin bir tencerede su ısıtalım. Yumurta sarılarını benmari usulü pişireceğiz.
 5. Tereyağını küçük bir sos tenceresine alalım. Kısık ateşte yağı yakmadan ve çok fazla köpürmesine izin vermeden usul usul eritelim. Yüzeye çıkan beyaz köpükleri bir kaşık yardımıyla yavaşça alalım. Eritilmiş tereyağını süzgeçten geçirip geçiirp ılık halde bekletelim.
 6. Beyazından dikkatlice ayrılmış yumurta sarıları, beyaz şarap sirkesi ve soğuk suyu cam kaseye alalım. Bir el çırpıcısı yardımıyla karıştırma işlemini başlatalım ve yumurta sarılarını sürekli aynı yöne doğru karıştırmayı unutmayalım.
 7. Isısı yaklaşık 50 derece civarında olan sıcak suyun üzerine kaseyi oturtalım ve çırpma işlemini burada sürdürelim. 2-3 dakika sonunda çırpılmış yumurta sarıları, krema kıvamını aldığında kaseyi mutfak tezgahı üzerine alalım.
 8. Çırpılmış yumurta sarılarını ılınması için kısa bir süre bekletip elde ettiğimiz sade yağı sicim gibi akıtarak yumurta sarılarını yedirelim. Karıştırma işlemini ara vermeden sürdürelim. Sos tam anlamıyla ince dokulu bir krema halini aldığında ince çekilmiş deniz tuzu ve taze çekilmiş tane karabiberi katalım. Ilık olarak bir kenarda bekletelim ve diğer işlemleri için elimizi çabuk tutalım.
 9. Poşe tekniğiyle yumurta pişirmek için; derin bir tencereyi suyla dolduralım. Kaynama noktasına gelen suya üzüm sirkesi ekleyelim. Kaynar suyu hızlıca karıştırıp bir girdap oluşturalım. Bir kepçeye kırdığımız yumurtaları tek tek kaynar suya bırakıp suyun dönme hareketiyle aklarının etrafında dolanıp yuvarlak şeklinde pişmesine sağlayalım.
 10. Yumurta akları, hafif sulu kalacak yumurta sarısını sarıp koyu bir renk aldığımızda kevgir yardımıyla kaynar sudan dikkatli bir şekilde çıkardığımız yumurtaları, kağıt havlu üzerine alıp fazla sularını çektirelim.
 11. Tepe kısımlarını keselim bir bıçak yardımıyla düzelttiğimiz poğaça ya da yassı muffinleri fırında kısa sürede ısıtalım. Sote ıspanak karışımını üzerlerine paylaştırıp poşe yumurtaları konduralım.
 12. Bir kenarda hafif ılık kıvamda bekleyelim hollandez sosu yumurtaların üzerine gezdirip bekletmeden servis edin.
(Toplam ziyaret eden: 132 , Bugünkü ziyaretçi sayısı: 1)

Aşamalar

1
Bitti

Mini mini muffinlerin ya da tepe kısmı alınan poğaçaların üzerine yerleşecek ıspanak sotesi için; kuru soğanı küçük küpler halinde doğrayalım. Sarımsağı ezip ince ince kıyalım.

2
Bitti

Ispanak yapraklarını tek tek yıkayıp ayıklayalım ve bütün olarak bırakalım. Zeytinyağını geniş bir tavada kızdıralım. Kuru soğanları da atıp şeffaf bir görünüm alana kadar soteleyelim.

3
Bitti

Karışıma sarımsaklarımızı da katıp renk almamasına izin vermeden karıştıralım. Ayıkladığımız ıspanak yapraklarını katıp kısa süre soteledikten sonra tuz ve taze çekilmiş tane karabiberle tatlandıralım. Arzuya göre bu aşamada çok az krema ekleyip kısık ateşte kısa süre pişirme işlemini sürdürelim ya da tuz eklemeden toz parmesan ile tatlandıralım. Kenara alıp bekletelim.

4
Bitti

Tarife inanılmaz bir lezzet katacak hollandez sosu hazırlamak için; derin bir tencerede su ısıtalım. Yumurta sarılarını benmari usulü pişireceğiz.

5
Bitti

Tereyağını küçük bir sos tenceresine alalım. Kısık ateşte yağı yakmadan ve çok fazla köpürmesine izin vermeden usul usul eritelim. Yüzeye çıkan beyaz köpükleri bir kaşık yardımıyla yavaşça alalım. Eritilmiş tereyağını süzgeçten geçirip geçiirp ılık halde bekletelim.

6
Bitti

Beyazından dikkatlice ayrılmış yumurta sarıları, beyaz şarap sirkesi ve soğuk suyu cam kaseye alalım. Bir el çırpıcısı yardımıyla karıştırma işlemini başlatalım ve yumurta sarılarını sürekli aynı yöne doğru karıştırmayı unutmayalım.

7
Bitti

Isısı yaklaşık 50 derece civarında olan sıcak suyun üzerine kaseyi oturtalım ve çırpma işlemini burada sürdürelim. 2-3 dakika sonunda çırpılmış yumurta sarıları, krema kıvamını aldığında kaseyi mutfak tezgahı üzerine alalım.

8
Bitti

Çırpılmış yumurta sarılarını ılınması için kısa bir süre bekletip elde ettiğimiz sade yağı sicim gibi akıtarak yumurta sarılarını yedirelim. Karıştırma işlemini ara vermeden sürdürelim. Sos tam anlamıyla ince dokulu bir krema halini aldığında ince çekilmiş deniz tuzu ve taze çekilmiş tane karabiberi katalım. Ilık olarak bir kenarda bekletelim ve diğer işlemleri için elimizi çabuk tutalım.

9
Bitti

Poşe tekniğiyle yumurta pişirmek için; derin bir tencereyi suyla dolduralım. Kaynama noktasına gelen suya üzüm sirkesi ekleyelim. Kaynar suyu hızlıca karıştırıp bir girdap oluşturalım. Bir kepçeye kırdığımız yumurtaları tek tek kaynar suya bırakıp suyun dönme hareketiyle aklarının etrafında dolanıp yuvarlak şeklinde pişmesine sağlayalım.

10
Bitti

Yumurta akları, hafif sulu kalacak yumurta sarısını sarıp koyu bir renk aldığımızda kevgir yardımıyla kaynar sudan dikkatli bir şekilde çıkardığımız yumurtaları, kağıt havlu üzerine alıp fazla sularını çektirelim.

11
Bitti

Tepe kısımlarını keselim bir bıçak yardımıyla düzelttiğimiz poğaça ya da yassı muffinleri fırında kısa sürede ısıtalım. Sote ıspanak karışımını üzerlerine paylaştırıp poşe yumurtaları konduralım.

12
Bitti

Bir kenarda hafif ılık kıvamda bekleyelim hollandez sosu yumurtaların üzerine gezdirip bekletmeden servis edin.

Mutfak Kuşu

Tarif İncelemeleri

Bu tarif ile alakalı henüz bir yorum eklenmemiş. Siz eklemek istermisiniz?
Önceki
Muzlu Çikolatalı Fransız Tostu
Sonraki
Üzüm Reçeli Tarifi
Önceki
Muzlu Çikolatalı Fransız Tostu
Sonraki
Üzüm Reçeli Tarifi

Yorumunu Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tüm Ürünler İçin

Tıklatın!